Kiedy znamię powinno zaniepokoić

body

Pieprzyki, znamiona i różnego rodzaju przebarwienia występują na skórze każdego człowieka. Większość z nich nie jest groźna dla naszego zdrowia, ale czasem organizm wysyła sygnały, że dzieje się coś niepokojącego. Tych objawów w żadnym wypadku nie można bagatelizować.

Najpoważniejszym impulsem do wizyty u lekarza powinien być sam fakt, że ze znamieniem coś się dzieje. Jeśli mamy je przez wiele lat, a nagle zauważamy jakiekolwiek zmiany, to należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Zmiany te mogą polegać na powiększeniu się znamiona, zmianie koloru, swędzeniu, krwawieniu czy pojawieniu się zaczerwienienia w postaci obwódki.

Jest też pewna grupa znamion, które wykazują większe ryzyko pojawienia się niepokojących zmian niż inne. Potencjalnie niebezpieczne są duże (o średnicy powyżej 5 mm), płaskie znamiona o nierównomiernych brzegach. Alarmujący może być także kolor zmiany barwnikowej – znamiona prawie czarne, o bardzo ciemnym zabarwieniu lub te o nierównomiernym kolorycie powinny być szczególnie uważnie obserwowane.

Popularną metodą oceniania, czy zmiana jest potencjalnie groźna, jest tzw. metoda ABCDE, gdzie każda literka określa pewną konkretną cechę. I tak A to asymetria, B to nieregularne brzegi, C to nierównomierny koloryt, D oznacza wielkość i E – ewolucję, czyli zachodzące w obrębie znamienia zmiany.

Warto także pamiętać, że profilaktycznie można usunąć znamiona, które znajdują się w miejscach na ciele szczególnie drażnionych. Przykładowe rejony występowania znamion, które mogą skłonić do wizyty u lekarza, to okolice paska czy zapięcia stanika. Warto także zwrócić szczególną uwagę na znamiona występujące w nietypowych miejscach np. na podeszwach stóp.

Nie wolno zapominać, że na ryzyko zachorowania na różne nowotwory skóry, w tym czerniaka, pewne grupy osób są bardziej podatne niż inne. Do takich grup należą ci, u których w rodzinie pojawiły się przypadki nowotworów skóry, osoby często się opalające, a także te, u których w dzieciństwie doszło do poparzeń słonecznych.

Znamiona i pieprzyki naturalnie występują na skórze każdego człowieka. I choć zazwyczaj nie są powodem do niepokoju to warto je bacznie obserwować i co jakiś czas przyjrzeć się, czy nie podlegają jakimś zmianom. A raz do roku dobrze jest się udać do specjalisty, który fachowo oceni czy są powody do niepokoju. Bo wcześnie wykryta i usunięta zmiana to szansa na uniknięcie poważnych problemów zdrowotny.

0 I like it
0 I don't like it