Płaszcze męskie - jak je dobrać, aby czuć się w nich dobrze?

plaszcze-meskie

Płaszcz męski to bardzo elegancki element garderoby – zimą doskonale zastępuje kurtkę, zapewniając o wiele bardziej stylowy wygląd niż kurtka puchowa, a wiosną i jesienią świetnie sprawdza się w roli lżejszego okrycia wierzchniego. Jak jednak dobierać płaszcze męskie, by wyglądać i czuć się dobrze? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek!

Płaszcze męskie dzieli się na te w typie eleganckim oraz casualowym. Jeśli decydujemy się na zakup określonego modelu, warto wybierać właśnie takie – albo eleganckie, albo luźniejsze, a nie te „pomiędzy” – w większości przypadków są one bez wyrazu i zamiast podkreślać atuty sylwetki lub uzupełniać stylizację, po prostu odbierają jej charakter. Dlatego lepiej nie inwestować w półśrodki!

Płaszcze męskie – najpopularniejsze rodzaje

  • Dyplomatki

Zwane również płaszczami Chesterfield – nazwa ta pochodzi od George’a Stanhope’a, hrabiego Chesterfieldu, który rozpropagował je wśród brytyjskiej arystokracji. Obecnie płaszcze męskie dyplomatki to płaszcze jednorzędowe, które sięgają do kolan i mają bardzo klasyczny, prosty fason. Świetnie prezentują się z eleganckimi spodniami, koszulami i krawatem. Są doskonałą podstawą formalnych stylizacji.

  • Trencz

Zwany także prochowcem – cechuje się obecnością dużego kołnierza oraz szerokiego paska, który przewiązuje się w pasie. Jest to płaszcz męski o charakterze codziennym – lepiej nie zakładać go na bardzo formalne okazje. Jako element casualowej jesiennej stylizacji będzie natomiast idealny. Można go zestawiać m.in. z dżinsami, a także wygodnym obuwiem, np. mokasynami.

  • Bosmanka

To dwurzędowy, elegancki płaszcz, który przed laty nosili przede wszystkim marynarze i stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Aby bosmanka była jak najbardziej uniwersalna, warto wybrać taką w klasycznym kolorze – czerni, kolorze granatowym lub ciemniejszych odcieniach szarości. Uwaga! Bosmanka może optycznie poszerzać sylwetkę. Dlatego nie jest zalecana panom z nadmiarem kilogramów.

Płaszcze męskie – jak dobrać długość?

Oprócz wybranego fasonu płaszcza ważna jest także jego długość. Dyplomatki są z reguły dłuższymi płaszczami, ale zdarzają się również modele krótsze. Ogólnie, płaszcz męski dla młodszego pana powinien zakrywać pośladki, ale równocześnie sięgać maksymalnie kolan. Dłuższe płaszcze męskie mogą przytłaczać sylwetkę, zwłaszcza jeśli nie zaliczamy się do grona wysokich osób.

Obok długości samego płaszcza istotna jest także długość rękawów. Powinny być one takie, by lekko wystawały zza nich rękawy koszuli – dlatego kupując płaszcz warto mieć na sobie koszulę, by dobrze dopasować długość rękawów. Uwaga! Jeśli płaszcz jest cienki i chcemy zakładać pod niego grubsze swetry, podczas mierzenia należy pamiętać, by między ciałem a tkaniną pozostało nieco luzu.

Jeśli chodzi o kolorystykę, klasyczne i uniwersalne są czerń, brąz, granat, odcienie szarości, czasem także beż. Pasują one na każdą okazję i do wielu stylizacji. Kolor czerwony, zielony, niebieski czy żółty lepiej… zostawić paniom!

0 I like it
0 I don't like it