Od bikini do retro – krótka historia kostiumów kąpielowych

swimsuit

Mimo iż lato i wakacje za nami, postanowiliśmy sentaymentalnie wrócić do tych słonechnych dni w naszej skondensowanej podróży po historii kostiumów kąpielowych. Zapraszamy!

Połowa XIX wieku: Kobiety nosiły na plaży długie sukienki, które ograniczały ich ruchy, no i oczywiście nie było mowy aby w takiej sukni pływać :), Zwykle moczyły tylko nogi. Pod sukniami obowiązokowo byłe wszyte krynoliny.

Kobiety nosiły na plaży długie sukienki, które ograniczały ich ruchy, no i oczywiście nie było mowy aby w takiej sukni pływać :), Zwykle moczyły tylko nogi. Pod sukniami obowiązokowo byłe wszyte krynoliny.

Na początku XX wieku stroje kąpielowe nabrały trochę lekkości. Modna byłą priceska do kolan, noszona do rajstop.

W latach 20-tych, po Wielkiej Wojnie, sukienkę zastąpiły kombinezony typu maillot. Szyte z wełny, długo schły i kleiły się do ciała.

W latach 40-tych nastąpiła rewolucja, głównie za sprawą amerykańskich żołnierzy i ich plakatów z pin-up girls. Kostiumy podkreślają sylwetkę klepsydry, mają wszyste fiszbiny i stelaże.

W latach 60-tych nastąpiło panowanie bikini! Kuse kostiumy, odsłaniające brzuch, dekolt i uda, no i oczywiście Brigitte Bardot.

Lata 70-te: Fascynacja wysportowanymi sylwetkami sprawiła, że kostiumy kąpielowe, „z paseczków”, stają się jeszcze bardziej skąpe.

Lata 80-te: W kanonach urody superszczupłą sylwetkę zastępuje sportowa z większym biustem. W kurortach zaczynają dominować sportowe kostiumy, a zwieńczeniem tego trendu są czerwone kostiumy z serialu „Słoneczny patrol”.

Lata 90-te: W dekadzie wielkich projektantów, konkurują ze sobą dwa mocne trendy. Kostiumy są bogato zdobione jak suknie haute couture albo minimalistyczne.

Millenium 2000: Dzięki modzie na łączenie pozornie niepasujących kompletów kobiety mają większą wolność wyboru. Wszystkie kobiety chcą wyglądać jak Gisele Bundchen, gwiazda plaży Copacabana w skąpym staniku i wygodnych majtkach.

Aktualnie: Wszystkie chwyty dozwolone! Mając do wyboru skąpe bikini, małe czarne albo kostiumy z falbanami, gwiazdy takie jak Taylor Swift cieszą się z powrotu elegancji w stylu lat 50.

Dla wszystkich wielbicieli historii mody polecamy aktualny ranking filmów o modzie. Większość pewnie znacie, bo to prawdziwe hity, lecz są na liście takie pozycje nieco zapomniane, a warte uwagi. W zestawieniu królują filmy fabularne, ale są i najbardziej znane seriale oraz ważne filmy dokumentalne. Nie zawsze epokowe dzieła dla kinematografii światowej, ale za to pełne mody.

Summary
Od bikini do retro – krótka historia kostiumów kąpielowych
Article Name
Od bikini do retro – krótka historia kostiumów kąpielowych
Description
Mimo iż lato i wakacje za nami, postanowiliśmy sentaymentalnie wrócić do tych słonechnych dni w naszej skondensowanej podróży po historii kostiumów kąpielowych. Zapraszamy!
Author
Publisher Name
comodne.pl
Publisher Logo
0 I like it
0 I don't like it