W dzisiejszych czasach globalizacja i duży nacisk na bycie modnym sprawia, że ludzie coraz większą wagę przykładają do marek ubrań, które kupują. Chętniej wybierane są ubrania z widocznymi metkami, pochodzące z domów mody i firm modowych kojarzonych z luksusem i prestiżem. W opozycji do takiego postępowania znajduje się styl no logo.
Na czym polega styl no logo?
Filozofia tego stylu opiera się na noszeniu takiej odzieży, która nie ma widocznej metki producenta. Sprawia to, że na pierwszy rzut oka nie widać, gdzie dana rzecz została zakupiona. Taka odzież nie jest najczęściej markowa i często kupowana jest w sklepach z odzieżą używaną. Ważne jest to, że ruch no logo nie jest związany z żadną młodzieżową subkulturą, ale związany jest z ruchem antyglobalistycznym.
Jaka jest historia stylu no logo?
Pierwsze próby wprowadzania stylu no logo miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych i polegały na noszeniu odzieży na lewej stronie.
Inspiracją do powstania tego stylu jest prawdopobnie książka kanadyjskiej publicystki Naomi Klein pod tytułem No logo. W tej pozycji poruszane są kwestie zawyżania cen przez firmy odzieżowe uważane powszechnie za markowe. Filozofia stylu no logo podkreśla, że brak metki i widocznej marki daje użytkownikowi ubrania pewnego rodzaju wolność wyboru.
Do propagowania stylu no logo przyczynił się również ceniony, rockowy zespół muzyczny Radiohead, który nazwał swoją trasę koncertową – logo free.

